27 marzec 2021

Wojewoda wielkopolski: od niedzieli szpital na MTP będzie dysponował 272 łóżkami covidowymi

fot. PAP
Po uruchomieniu w ten weekend kolejnych modułów łóżek w szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, tymczasowa placówka będzie dysponowała 272 łóżkami covidowymi – poinformował w sobotę wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
REKLAMA

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił na sobotniej konferencji prasowej, że poziom zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce od kilku dni utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jak mówił, "dzisiaj ponad 3,1 tys. zakażeń, wczoraj ponad 4 tys. zakażeń świadczy o tym, że sytuacja jest bardzo poważna". "Tych zakażeń jest więcej niż w szczycie pandemii jesienią" – zaznaczył.

"Obserwujemy też niepokojący trend, że wzrasta liczba hospitalizacji. Można powiedzieć, że od ponad tygodnia liczba hospitalizacji podczas jednego dnia wynosi między 250 a 300. To powoduje, że obciążenie służby zdrowia w Wielkopolsce z dnia na dzień wzrasta" – dodał.

Wojewoda wskazał jednocześnie, że wzrasta również liczba testów, które są wykonywane przez Wielkopolan. W ostatnich dniach – jak mówił - liczba wykonywanych testów w ciągu jednego dnia wynosiła od 8 do 10 tys.

"Ogółem łóżek na wszystkich poziomach, które zostały stworzone od samego początku pandemii, wynosi na dziś 3082 z czego zajętych jest 2438 łóżek. Decyzje, które podejmowałem począwszy od 15 marca, czy od tych pierwszych symptomów, że ta trzecia fala pandemii się zbliża, spowodowały to, że już dzisiaj łóżek dedykowanych pacjentom z Covid-19 w całej Wielkopolsce mamy więcej o ponad tysiąc” – powiedział.

Wojewoda wskazał, że bardzo ważnym elementem systemu ochrony zdrowia w regionie jest także szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, który obecnie dysponuje ponad 200 łózkami.

"Wczoraj w szpitalu tymczasowym powstał kolejny moduł 28-łóżkowy, jutro powstaje kolejny. Także jutro w szpitalu tymczasowym będą już 272 łóżka covidowe. W kolejnych dniach, również będziemy rozwijać ten szpital tymczasowy tak, aby tych łóżek było dostępnych jeszcze więcej" – podkreślił.

Dodał, że "bez funkcjonowania szpitala tymczasowego ten system ochrony zdrowia i liczba dostępnych łóżek covidowych byłaby niedostateczna". Wojewoda wskazał ponadto, że do tej pory wydanymi przez siebie decyzjami skierował do pracy w szpitalu tymczasowym 25 lekarzy. Skierowane zostały także pielęgniarki. Wojewoda podziękował jednocześnie m.in. strażakom, którzy także zaangażowali się w pomoc w szpitalu na MTP.

Wojewoda podkreślił, że także placówki w regionie, które wymagają dodatkowego sprzętu, by dostosować warunki do potrzeb tworzenia nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19, są również systematycznie doposażane.

Odnosząc się do krytyki działań rządu ze strony niektórych samorządowców i parlamentarzystów opozycji wojewoda wskazał, że "to nie czas na spory, na zarzuty". "To czas żeby wspólnie pracować dla dobra, zdrowia i życia Wielkopolan".

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31 757 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W całym kraju zmarło 448 chorych.

Według sobotnich danych resortu zdrowia, w Wielkopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 3146 mieszkańców. W regionie zmarło 31 osób.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrzeszowie

kiedy
2021-09-26 19:00
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany