15 listopad 2020

Wielkopolski samorząd kupił 138 respiratorów, trwa przetarg na 16 karetek

fot. By Karol Szadkowski (AMZ Kutno) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52375586
138 respiratorów, w tym 10 transportowych kupił dotąd w związku z pandemią koronawirusa wielkopolski samorząd – poinformował marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. Jak dodał niebawem rozstrzygnięty zostanie przetarg na zakup 16 karetek, które wzmocnią system transportu chorych.
REKLAMA

Marek Woźniak podał, że obecnie w marszałkowskich placówkach ochrony zdrowia na terenie regionu przygotowanych jest 700 łóżek dla osób chorujących na Covid-19, działa 45 miejsc OIOM-owskich. Miejsca covidowe wyodrębnione są w 14 z 18 wojewódzkich SP ZOZ, a ich liczba ciągle wzrasta.

Marszałek poinformował, że w wyniku rozpoczętego w kwietniu tego roku postępowania wielkopolski samorząd zakupił 138 respiratorów, w tym 10 transportowych.

100 sztuk sprzętu trafiło do szpitali powiatowych w Wielkopolsce, pozostałe wspierają pracę szpitali wojewódzkich. Niebawem rozstrzygnięty ma zostać przetarg na zakup 16 karetek, które wzmocnią system transportu chorych.

Od czasu wybuchu pandemii Samorząd Województwa Wielkopolskiego za ponad 33 mln zł zakupił środki ochrony osobistej, w tym setki tysięcy maseczek chirurgicznych, przyłbic i rękawic. Wsparcie to trafiło do 47 szpitali powiatowych i wojewódzkich.

Marszałek poinformował również, że Stowarzyszenie Metropolia Poznań wystąpiło z wnioskiem, by 11,5 mln zł, które były przeznaczone na inny cel, skierować do walki z koronawirusem.

"Jesteśmy gotowi te pieniądze wykorzystać na zakup sprzętu medycznego i rozdysponować w szpitalach metropolii poznańskiej. To będzie się działo w najbliższych tygodniach" – podał Marek Woźniak.

W niedzielę służby wojewody wielkopolskiego podały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 2143 osób w regionie. W Wielkopolsce z powodu Covid-19 lub współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarły 43 osoby.

Ogólna liczba łóżek dla pacjentów Covid-19 w regionie sięga 3 tys. Ponad 1 tys. łóżek jest wolnych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrzeszowie