Zwrócą szczególną uwagę na osoby poruszające się na hulajnogach
W związku z dynamicznym wzrostem zdarzeń drogowych z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, poruszających się na rowerach, hulajnogach elektrycznych bądź korzystających z urzdzeń transportu osobistego lub urządzeń wspomagających ruch, już w najbliższych dniach funkcjonariusze przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na ujawnianie i represjonowanie negatywnych zachowań tej grupy osób, a także mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Przypomnijmy!
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - to przede wszystkim piesi, ale też kierujący motorowerem, rowerem, hulajnogą elektryczną, urządzeniem transportu osobistego (UTO), czy poruszający się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch UWR). To osoby, które szczególnie są narażone na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. To osoba, której nie chronią kontrolowane strefy zgniotu, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i inne systemy bezpieczeństwa.
Hulajnoga elektryczna - to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Urządzenie Transportu Osobistego (UTO) - to pojazd napędzany elektrycznie, który nie posiada siedzenia ani pedałów i nie jest hulajnogą elektryczną. Przykładami UTO są elektryczne deskorolki, hoverboardy, monocykle czy segwaye. Użytkownicy UTO muszą przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, w tym ograniczeń prędkości (maksymalnie 20 km/h) oraz przepisów dotyczących poruszania się po drogach dla pieszych i jezdni
Urządzenia wspomagające ruch (UWR) - to urządzenia sportowo-rekreacyjne, które są napędzane siłą mięśni użytkownika i służą do poruszania się w pozycji stojącej. Przykładami są rolki, wrotki, deskorolki, tradycyjne hulajnogi i rowery jednokołowe. UWR można używać na chodnikach, drogach dla pieszych, drogach dla pieszych i rowerów oraz na drogach dla rowerów. Na UWR obowiązuje ruch prawostronny, a nie wolno wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów na jezdni.
Poniżej publikujemy przepisy dotyczące poruszania się na wymienionych wyżej urządzeniach.