30 styczeń 2024

Ostrzeszów: miasto na wzgórzach

zdjęcie: Ostrzeszów: miasto na wzgórzach / By Drzamich - Own work, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), via Wikimedia Commons
By Drzamich - Own work, [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Ostrzeszowa – miasta na Wzgórzach Ostrzeszowskich.
REKLAMA

Tego szukamy w Ostrzeszowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Ostrzeszów, praca Ostrzeszów, pogoda Ostrzeszów, Ostrzeszów info, kino Ostrzeszów, ZS2 Ostrzeszów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ostrzeszowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Osadnictwo na obszarze, gdzie obecnie znajduje się miasto i gmina Ostrzeszów, ma swoje korzenie w starożytności. Ostrzeszów został ustanowiony jako gród o charakterze obronnym, pełniący rolę strażnicy na granicy ze Śląskiem. Proces lokacji miasta miał miejsce w okresie między 1261 a 1283 r. Z powodu zniszczenia lub utraty dokumentu lokacyjnego, dokładna data uzyskania praw miejskich pozostaje nieznana.

Położony na istotnym szlaku handlowym śląsko-pomorskim, Ostrzeszów stał się siedzibą sądu grodzkiego i ważnym centrum gospodarczym, posiadając własną komorę celną od XV wieku.

W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego miasto zaznało dynamicznego rozwoju. W tym czasie wzniesiono mury obronne oraz zamek, z którego zachowały się do dziś pozostałości, takie jak baszta i fragmenty fortyfikacji, stanowiące atrakcję turystyczną miasta. Również z tego okresu pochodzi późnogotycki Kościół Farny pod wezwaniem N.M.P. Wniebowziętej, wzniesiony na mocy aktu fundacyjnego wydanego przez Kazimierza Wielkiego w 1353 r.

W XVI wieku i I połowie XVII wieku Ostrzeszów przeżywał okres wyjątkowo korzystny dla swojej historii. Rozkwit handlu i powstanie licznych cechów rzemieślniczych skutkowały znacznym wzrostem gospodarczym miasta. Niestety następne dekady to czas długotrwałej stagnacji, spowodowanej niszczycielskim najazdem Szwedów w 1656 r.

W latach 1793-1918 Ostrzeszów znalazł się pod panowaniem Prus. Mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w walkach narodowo-wyzwoleńczych podczas okresu zaborów. W 1918 r. akt bohaterstwa ostrzeszowiaków został uwieczniony poprzez odsłonięcie Pomnika Powstańców Wielkopolskich przez Gen. bryg. Józefa Hallera.

Okres międzywojenny to czas odbudowy polskich władz miejskich, a także ożywienia życia społecznego i gospodarczego.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy Ostrzeszowa doświadczyli terroru i eksterminacji. W latach 1939-1945 ponad 125 tys. więźniów polskich i alianckich przebywało w obozie na terenie miasta, jednak dzięki pomocy mieszkańców Ostrzeszowa i okolic znaleźli wsparcie. Krwawą Sobotą nazwano 20 stycznia 1945 r., gdy Niemcy rozstrzelali 14 przypadkowo internowanych Polaków. Następnego dnia, 21 stycznia 1945 r. Ostrzeszów został wyzwolony przez Armię Radziecką.

Po wyzwoleniu przystąpiono do likwidacji zniszczeń wojennych i odbudowy życia społeczno-gospodarczego w mieście. Kolejne lata to intensywny rozwój Ostrzeszowa, z rozszerzeniem istniejących zakładów przemysłowych, powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych i placówek kulturalno-oświatowych. Dzisiejszy Ostrzeszów stanowi znaczący ośrodek przemysłu motoryzacyjnego, metalowego, ceramicznego, meblowego, usług budowlano-montażowych, przetwórstwa spożywczego oraz rzemiosła o wielowiekowej tradycji.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostrzeszów
15.3°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 20:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrzeszowie

kiedy
2024-05-20 18:30
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 18:30
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 17:00
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 19:00
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany