13 styczeń 2021

Dworczyk: jestem przekonany, że większość punktów będzie realizowała szczepienia od poniedziałku do piątku

Teoretycznie jest możliwość, że jakiś punkt będzie chciał rozłożyć szczepienia też na weekend, ale trzydzieści dawek to na tyle mało, że jestem przekonany, że większość punktów będzie realizowała je od poniedziałku do piątku - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
REKLAMA

Dworczyka spytano na konferencji prasowej, czy szczepienia przeciw Covid-19 będą się odbywały od 25 stycznia - w pierwszej kolejności dla seniorów powyżej 70. roku życia - tylko w dni powszednie czy też weekendy.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień podkreślił, że każdy z punktów szczepień będzie mógł tygodniowo zamówić maksymalnie 30 szczepionek. "Zatem oczywiście teoretycznie jest taka możliwość, że na weekend jakiś punkt będzie chciał sobie rozłożyć szczepienie i wtedy my zabezpieczymy taką możliwość. Natomiast trzydzieści dawek, czyli 30 pacjentów to jest na tyle mało, że jestem przekonany, że znakomita większość punktów będzie realizowała te szczepienia od poniedziałku do piątku, bo to i tak nie wyczerpie możliwości, które te punkty posiadają" - powiedział szef KPRM.

"Ogranicza nas wyłącznie dostawa szczepionek od producenta, a ta jest regulowana umową unijną" - zaznaczył Dworczyk.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od 15 stycznia ruszą zapisy dla seniorów powyżej 80. roku życia, tydzień później dla tych powyżej 70. roku życia. Ich szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. (PAP)

autorki: Wiktoria Nicałek, Magdalena Gronek

wni/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrzeszowie

kiedy
2021-09-26 19:00
miejsce
Ostrzeszowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany